Description
Workplace safety protects employees and optimizes workflows. In production halls, warehouses, and logistics centers, a clear safety concept is essential to minimize risks and comply with legal requirements. ORGATEX offers products that make work environments safer and prevent accidents.
ORGATEX's stair edge profiles offer an effective solution for increasing safety on stair steps. The profiles reliably mark edges and transitions and are awarded the highest slip resistance class R13, which significantly reduces the risk of tripping and falling. Made from durable and long-lasting material, the stair nosing profiles are robust enough for use in high-traffic areas such as stairwells, public buildings or industrial environments. They are easy to fix using screws or mounting adhesive and can be used both indoors and outdoors. In addition, they provide clear visual orientation and contribute to a structured and safe environment. The Heavy Duty profile is extremely wear-resistant and suitable for extreme frequencies. The 3.8mm thick GRP profile (glass fiber reinforced special plastic) has a sealed aluminium oxide grain and is therefore ideally equipped to withstand any load. With the appropriate accessories, the Heavy Duty profiles can also be installed on grating stairs.
ORGATEX offers well-thought-out solutions for greater workplace safety .
Thanks to durable materials and many years of expertise , ORGATEX helps companies implement safety effectively. ORGATEX stands for safety that lasts and sustainably improves everyday work.
| Design | Robust |
| Width | 230 mm |
| Characteristic | Angled |
| Dimensions | 800 mm (L) x 230 mm (W) x 30 mm (D) |
| Material | GRP |
| Material thickness | 4 mm |
| Slip class | R13 |
| Depth | 30 mm |
| color | black |
| length | 800 mm |



