Description
A safe workplace not only protects employees but also increases operational efficiency. Production facilities, warehouses, and logistics centers benefit from a well-designed safety concept that reduces risks and meets legal requirements. ORGATEX solutions enable safer workplaces and effectively lower the risk of accidents.
ORGATEX's stair edge profiles offer an effective solution for increasing safety on stair steps. The profiles reliably mark edges and transitions and are awarded the highest slip resistance class R13, which significantly reduces the risk of tripping and falling. Made from durable and long-lasting material, the stair nosing profiles are robust enough for use in high-traffic areas such as stairwells, public buildings or industrial environments. They are easy to fix using screws or mounting adhesive and can be used both indoors and outdoors. In addition, they provide clear visual orientation and contribute to a structured and safe environment. The Heavy Duty profile is extremely wear-resistant and suitable for extreme frequencies. The 3.8mm thick GRP profile (glass fiber reinforced special plastic) has a sealed aluminium oxide grain and is therefore ideally equipped to withstand any load. With the appropriate accessories, the Heavy Duty profiles can also be installed on grating stairs.
ORGATEX offers well-thought-out solutions for greater workplace safety .
With proven materials and extensive expertise, ORGATEX creates safe and reliable work environments. Trust ORGATEX – for lasting safety.
| Design | Robust |
| Width | 230 mm |
| Characteristic | Angled |
| Dimensions | 600 mm (L) x 230 mm (W) x 30 mm (D) |
| Material | GRP |
| Material thickness | 4 mm |
| Slip class | R13 |
| Depth | 30 mm |
| color | black |
| length | 600 mm |



