Description
A safe workplace not only protects employees but also increases operational efficiency. An effective safety concept is essential in production and storage areas to prevent hazards and ensure compliance. ORGATEX develops products that secure work areas and reduce the frequency of accidents.
ORGATEX's stair edge profiles offer an effective solution for increasing safety on stair steps. The profiles reliably mark edges and transitions and are awarded the highest slip resistance class R13, which significantly reduces the risk of tripping and falling. Made from durable and long-lasting material, the stair nosing profiles are robust enough for use in high-traffic areas such as stairwells, public buildings or industrial environments. They are easy to fix using screws or mounting adhesive and can be used both indoors and outdoors. In addition, they provide clear visual orientation and contribute to a structured and safe environment. Thanks to its luminescent properties, stair edges can be reliably and energy-efficiently illuminated even in poorly lit areas or at night .
ORGATEX offers well-thought-out solutions for greater workplace safety .
With proven materials and extensive expertise, ORGATEX creates safe and reliable work environments. ORGATEX stands for lasting safety that sustainably improves everyday work.
| Design | thin |
| Width | 100 mm |
| Characteristic | Plate |
| Dimensions | 800 mm (L) x 100 mm (W) |
| Material | Aluminium |
| Material thickness | 2 mm |
| Surface | Covered with "Attention step" & photoluminescent anti-slip tape |
| Slip class | R13 |
| color | black/luminescent |
| length | 800 mm |




