Description
A safe workplace not only protects employees but also increases operational efficiency. Production facilities, warehouses, and logistics centers benefit from a well-thought-out safety concept that reduces risks and meets legal requirements. ORGATEX solutions make workplaces safer and effectively reduce the risk of accidents.
ORGATEX anti-slip tapes are the ideal solution for increasing safety on smooth and slippery surfaces . They effectively prevent slipping accidents and provide long-lasting and reliable grip on a wide variety of materials and environments such as stairs, ramps, walkways or machine areas. The anti-slip tapes can be applied quickly and easily thanks to their self-adhesive properties.
ORGATEX develops innovative products that sustainably increase safety in work environments .
With high-quality materials and decades of experience , we help companies create safe work environments. Trust ORGATEX – for lasting safety.
| Load | Low load¦¦Medium load |
| length | 18 m |
| Dimensions | 75 mm (W); 18 m (L) |
| Material | Aluminium |
| Material thickness | 0.8 mm |
| Slip class | R13 |
| Floor | Rough floor |
| Width | 75 mm |
| color | yellow |


