Description
Equip your work area with the highest level of professionalism to ensure safety - choose the LGR-90450-05 floor marking from ORGATEX .
This high-quality PVC floor marking stands for quality that can withstand everyday wear and tear and adapts flexibly to a wide range of applications. Our parking space markers allow you to clearly mark parking spaces, preventing chaos and maximizing process efficiency. Define fixed locations for each individual situation. Clearly marking parking spaces is crucial for smooth material flow, as it helps reduce search times and avoid inefficient routes.
The LGR-90450-05 is not only characterized by its self-adhesive properties and a size of 90 x 450mm (W x L), but also by its uncomplicated application, which saves you time and ensures efficient working.
ORGATEX – The place where reliability and efficiency come together.
Invest in clear marking of pathways and hazardous areas to support a productive work environment. Choosing LongLife Rounded floor markings promises a safe and efficient work environment. ORGATEX is your partner, providing excellent customer service and expert advice.
| Load | Low load¦¦Medium load |
| Floor | Smooth floor¦¦Slightly rough floor |
| Shape | Longitudinal marking |
| length | 450 mm |
| Dimensions | 90 x 450 mm |
| Material | PVC |
| Width | 90 mm |
| color | green |
