Description
Secure your work area with the highest level of professionalism – choose the LGR-90450-01 floor marking from ORGATEX .
This high-quality PVC floor marking stands for quality that can withstand everyday wear and tear and adapts flexibly to a wide range of applications. Our parking space markers allow you to clearly mark parking spaces, preventing chaos and maximizing process efficiency. Define fixed locations for each individual situation. Clearly marking parking spaces is crucial for smooth material flow, as it helps reduce search times and avoid inefficient routes.
Thanks to its self-adhesive properties and a size of 90 x 450mm (W x L), the LGR-90450-01 not only offers excellent durability but also effortless application, saving you valuable time.
ORGATEX – Where reliability and efficiency go hand in hand.
Rely on clear marking of routes and danger zones and promote a results-oriented work environment. An investment in LongLife Rounded floor marking is an investment in a safe and optimized work environment. ORGATEX supports you as a partner with excellent customer service and expert advice.
| Load | Low load¦¦Medium load |
| Floor | Smooth floor¦¦Slightly rough floor |
| Shape | Longitudinal marking |
| length | 450 mm |
| Dimensions | 90 x 450 mm |
| Material | PVC |
| Width | 90 mm |
| color | red |
