Description
Equip your work area with the highest level of professionalism to ensure safety - choose the LGOD100-04 floor marking from ORGATEX .
This high-quality floor marking made of PU, ideally suited for both indoor and outdoor use , stands for quality that can withstand everyday wear and tear and can be flexibly adapted to a wide range of applications. Our durable outdoor floor markings ensure maximum visibility of hazard areas and parking spaces on asphalt surfaces in all weather conditions and also easily withstand the traffic of pallet trucks and forklifts. Whether in warehouses, production facilities, or safety zones – thanks to the bright, eye-catching yellow, this floor marking is clearly visible even from a distance, making a decisive contribution to the safety of your employees.
The LGOD100-04 is not only characterized by its self-adhesive properties and its size of 100mm (W) and 12.5m (L), but also by its straightforward application, which saves you time and ensures efficient work. The tape is delivered in a practical 12.5m roll in a carton and can be installed quickly and efficiently.
ORGATEX – Where reliability and efficiency meet.
Rely on clear marking of routes and danger zones and promote a results-oriented work environment. Choosing Longlife Outdoor floor markings promises a safe and efficient work environment. ORGATEX is your partner, supporting you with excellent customer service and expert advice.
| Design | 12.5 m roll in cardboard box |
| Load | Low, medium and high traffic |
| Area of application | Outdoor use (in conjunction with primer), indoor use |
| Adhesive strength | 27 N/cm |
| Adhesive | Synthetic rubber |
| Dimensions | 100 mm (W); 12.5 m (L) |
| Material | PU |
| Material thickness | 2.8 ± 0.5 mm |
| Surface | Matt, reflective/non-slip |
| Slip class | Slip resistance |
| Floor | Outdoor |
| Width | 100 mm |
| color | yellow |




