Description
Equip your work area with the highest level of professionalism to ensure safety - choose the LGMOD-L-05 floor marking from ORGATEX .
This high-quality floor marking made of PA, perfect for outdoor areas with heavy traffic , stands for quality that can withstand everyday wear and tear and can be flexibly adapted to a wide range of applications. Our flexible marking module offers both self-adhesive and screw-on mounting options to ensure maximum stability under extreme traffic . It's ideal for indoor and outdoor use and can also be mounted on slightly rough concrete or asphalt floors.
The LGMOD-L-05 is not only characterized by its self-adhesive properties and its dimensions of 50 mm, 100 x 100 mm (H x W), but also by its uncomplicated application, which saves you time and ensures efficient work. The product comes in the following version: "2 holes; includes screws and dowels."
ORGATEX – Where reliability and efficiency go hand in hand.
Rely on clear marking of routes and danger zones and promote a results-oriented work environment. An investment in LongLife Modul floor marking is an investment in a safe and optimized work environment. ORGATEX is your partner, supporting you with excellent customer service and expert advice.
| Type of attachment | for screwing |
| Design | 2 holes; incl. screws and dowels |
| Width | 100 mm |
| Shape | L-angle |
| Height | 100 mm |
| Dimensions | 50 mm, 100 x 100 mm (H x W) |
| Material | PA |
| color | green |
