Description
Secure your work area with the highest level of professionalism – choose the LGGW50-SGR fabric adhesive tape from ORGATEX .
This high-quality fabric adhesive tape (PE coated) stands for quality that withstands everyday stresses and adapts flexibly to a wide range of applications. This fabric tape is ideal for marking butt joints such as door frames. It can also be used for joining, fastening, bundling, repairing, and sealing . The tape is suitable for both indoor and outdoor use.
The LGGW50-SGR is distinguished not only by its self-adhesive properties and dimensions of 50mm (W); 50m (L), but also by its straightforward application, which saves you time and ensures efficient work. The tape is supplied in a practical 50m roll and can be applied quickly and efficiently.
ORGATEX – Where reliability and efficiency go hand in hand.
Use clear markings for pathways and hazardous areas to promote a productive work environment. Choosing LongLife fabric tape ensures a safe and efficient workplace. ORGATEX is your partner, supporting you with excellent customer service and expert advice.
| Design | 50 m roll |
| Load | Geringe Belastung |
| Dimensions | 50 mm (W); 50 m (L) |
| Material | Fabric |
| Surface | PE coated |
| Floor | Glatter bis leicht rauer Boden |
| Width | 50 mm |
| color | black/yellow |
| Laying Direction | rechts |


