Description
Equip your work area with the highest level of professionalism to ensure safety - choose the LGGRIP75-04 floor marking from ORGATEX .
This high-quality floor marking made of PU, ideally suited for indoor use , stands for quality that can withstand everyday wear and tear and can be flexibly adapted to a wide range of applications. Whether in warehouses, production facilities or security zones – thanks to the clear, eye-catching yellow, this floor marking is clearly visible even from a distance, which makes a decisive contribution to the safety of your employees.
Thanks to its self-adhesive properties and a size of 75mm (W) and 25m (L), the LGGRIP75-04 not only offers excellent durability but also effortless application, saving you valuable time. The tape is supplied in a convenient 25m roll in a carton and can be installed quickly and efficiently.
ORGATEX – Where reliability and efficiency meet.
Use clear markings for pathways and hazard areas to promote a work-oriented atmosphere. An investment in Longlife Grip floor markings is an investment in a safe and optimized work environment. ORGATEX is your partner, supporting you with excellent customer service and expert advice.
| Design | 25 m roll in cardboard box |
| Load | High load |
| Area of application | Indoor |
| Adhesive strength | 27.4 N/cm |
| Adhesive | Synthetic rubber |
| Dimensions | 75 mm (W); 25 m (L) |
| Material | PU |
| Material thickness | 1.6 ± 0.1 mm |
| Surface | Retroreflective/slip resistant |
| Slip class | R11 (DIN EN 16165) |
| Floor | Rough floor |
| Width | 75 mm |
| color | yellow |



