Description
Secure your work area with the highest level of professionalism – choose the LGCP-50-L-04 floor marking from ORGATEX .
This high-quality PVC floor marking , perfect for large cold storage facilities , stands for quality that can withstand everyday wear and tear and can be flexibly adapted to a wide range of applications. These cold-performance tapes are perfect for cold storage facilities and warehouses down to -20°C , where conventional floor markings cannot withstand, and ensure your standards even in extreme environments.
Thanks to its self-adhesive properties and a size of 100 x 100mm (W x L), the LGCP-50-L-04 not only offers excellent durability but also effortless application, saving you valuable time.
ORGATEX – The place where reliability and efficiency come together.
Rely on clear marking of routes and danger zones and promote a results-oriented work environment. Choosing LongLife CP floor markings promises a safe and efficient work environment. With ORGATEX, you have a partner at your side who supports you with outstanding customer service and expert advice.
| Type of attachment | selbstklebend |
| Load | Geringe Belastung¦¦Mittlere Belastung |
| Floor | Kühlbereich |
| Area of application | Cold Performance |
| Shape | L-Winkel |
| length | 100 mm |
| Dimensions | 50mm, 100 x 100mm |
| Material | PVC |
| Width | 100 mm |
| color | gelb |

