Description
Ensure the safety of your work area at the highest professional level - choose the LG-75-T-03 floor marking from ORGATEX .
This high-quality PVC floor marking stands for quality that can withstand everyday wear and tear and adapts flexibly to a wide range of applications. Increase the efficiency of your work processes and enhance safety in your industrial environment with our self-adhesive floor marking tape. This durable tape is specially designed to ensure clear and long-lasting marking of paths, work areas, and hazard zones. The LongLife floor marking tape is perfect for smooth to slightly rough floors , such as concrete or PVC, and can withstand low to medium wear and tear caused by pedestrians, pallet trucks, and forklifts.
With its self-adhesive properties and a size of 150 x 225mm (W x L), the LG-75-T-03 not only offers excellent durability but also easy application, saving you valuable time.
ORGATEX – Where reliability and efficiency go hand in hand.
Rely on clear marking of routes and danger zones and promote a results-oriented work environment. An investment in LongLife floor markings is an investment in a safe and optimized work environment. ORGATEX is your partner, supporting you with excellent customer service and expert advice.
| Load | Low load¦¦Medium load |
| Floor | Smooth floor¦¦Slightly rough floor |
| Shape | T-piece |
| length | 225 mm |
| Dimensions | 75 mm, 150 x 225 mm |
| Material | PVC |
| Width | 150 mm |
| color | light blue |
