Description
End cap set for 55 mm tracks with injected metal plates for screwing the end caps directly into the tracks. The V-shaped opening allows for easy insertion of the floor rollers into the track. The chamfered edge helps with this process, ensuring easy rolling.
| Design | 2 grub screws per cap |
| Width | 135 mm |
| color | black |
| Height | 24.5 mm |
| length | 175 mm |
| Dimensions | Guide: 56 mm, 24.5 x 135 x 175 mm (H x W x L) |
| Material | Sheet metal/PA |
| Roller width | up to 55 mm |

