Description
Secure your work area with the highest level of professionalism – choose the LGRHD-90-L-07 floor marking from ORGATEX .
This high-quality PVC floor marking stands for quality that can withstand everyday wear and tear and adapts flexibly to a wide range of applications. The robust floor marking offers a reliable solution for permanently marking heavily used parking spaces, such as forklifts and pallet trucks, ensuring safety and order even under intensive use and slightly rough floors. The beveled edge also allows pallets to be moved over the floor marking without direct wear. Clear marking of parking spaces is essential for smooth material flow, avoiding search times and inefficient travel routes.
With its self-adhesive properties and a size of 190 x 190mm (W x L), the LGRHD-90-L-07 not only offers excellent durability but also easy application, saving you valuable time.
ORGATEX – The place where reliability and efficiency come together.
Invest in clear marking of pathways and hazardous areas to support a productive work environment. An investment in LongLife Rounded HD floor marking is an investment in a safe and optimized work environment. ORGATEX is your partner, supporting you with excellent customer service and expert advice.
| Load | High load capacity¦¦Pallet pushing |
| Floor | Smooth floor¦¦Slightly rough floor |
| Shape | L-angle |
| length | 190 mm |
| Dimensions | 90 mm, 190 x 190 mm |
| Material | PVC |
| Width | 190 mm |
| color | dark blue |
