Description
Equip your work area with the highest level of professionalism to ensure safety - choose the LGRHD-90-L-06 floor marking from ORGATEX .
This high-quality PVC floor marking stands for quality that can withstand everyday wear and tear and adapts flexibly to a wide range of applications. The durable floor marking offers a reliable solution for permanently marking high-traffic parking spaces for forklifts and pallet trucks, ensuring safety and order even under intensive use and on slightly rough floors. The beveled edges ensure that pallets can be easily moved over the markings without damage. Clear marking of parking spaces is essential for smooth material flow, as it avoids search times and inefficient routes.
The LGRHD-90-L-06 is not only characterized by its self-adhesive properties and a size of 190 x 190mm (W x L), but also by its uncomplicated application, which saves you time and ensures efficient working.
ORGATEX – Where reliability and efficiency meet.
Rely on clear markings for pathways and hazard areas to promote a work-oriented atmosphere. Choosing LongLife Rounded HD floor markings means improved safety and efficiency in the workplace. ORGATEX is your partner, providing excellent customer service and expert advice.
| Load | High load capacity¦¦Pallet pushing |
| Floor | Smooth floor¦¦Slightly rough floor |
| Shape | L-angle |
| length | 190 mm |
| Dimensions | 90 mm, 190 x 190 mm |
| Material | PVC |
| Width | 190 mm |
| color | black |
