Description
Secure your work area with the highest level of professionalism – choose the LGR-90450-02 floor marking from ORGATEX .
This high-quality PVC floor marking stands for quality that can withstand everyday wear and tear and adapts flexibly to a wide range of applications. With parking space markers, you can clearly display parking spaces to prevent chaos and make processes as efficient as possible. Define fixed locations for each individual situation. Clearly marking parking spaces is essential for smooth material flow, avoiding search times and inefficient routes.
With its self-adhesive properties and a size of 90 x 450mm (W x L), the LGR-90450-02 not only offers excellent durability but also easy application, saving you valuable time.
ORGATEX – Where reliability and efficiency meet.
Rely on clear markings for pathways and hazard areas to promote a work-oriented atmosphere. Choosing LongLife Rounded floor markings means improved safety and efficiency in the workplace. ORGATEX is your partner, providing excellent customer service and expert advice.
| Load | Low load¦¦Medium load |
| Floor | Smooth floor¦¦Slightly rough floor |
| Shape | Longitudinal marking |
| length | 450 mm |
| Dimensions | 90 x 450 mm |
| Material | PVC |
| Width | 90 mm |
| color | white |
