Description
Equip your work area with the highest level of professionalism to ensure safety - choose the floor marking 1/2 LG-SCHILD1/2-9 from ORGATEX .
This high-quality 1/2 floor marking made of PVC stands for quality that can withstand everyday wear and tear and can be flexibly adapted to a wide range of applications. Our semicircle markings offer an effective solution for marking walls and doors , creating clear landmarks and increasing safety in high-traffic areas. This allows employees to be alerted to hazardous areas before entering them. The floor markings are suitable for smooth floors such as epoxy resin or PVC floors.
The LG-SCHILD1/2-9 is not only characterized by its self-adhesive properties and a size of 900 x 450 mm, but also by its uncomplicated application, which saves you time and ensures efficient working.
ORGATEX – Where reliability and efficiency go hand in hand.
Rely on clear marking of routes and danger zones and promote a results-oriented work environment. Investing in LongLife Sign – Floor Marking ½ Circle is an investment in a safe and optimized work environment. ORGATEX is your partner, supporting you with excellent customer service and expert advice.
| Type of attachment | Self-adhesive |
| Width | 450 mm |
| Pressure | Warning of forklift |
| color | black/yellow |
| Shape | Half circle |
| Height | 900 mm |
| Dimensions | 900 x 450 mm |
| Material | PVC |
| Material thickness | 0.7 mm |
| Surface | Coarse texture |
| Sign type | Warning sign |
| Symbol | Warning of forklift |
| Design | Floor sign |

